עלון מס' 10, 30 במרס 2011

שלום לכולן/ם,

"וגם השרים שמעו ולא הבינו מאום, / כי מעולם לא ראו שומים ולא ידעו טעמם, / לא שם לשום ולא זכר לו בארצם ובעמם. / וירא בן המלך, כי לשווא ישחית דבריו / באזני המלך ובאזני שריו, / וירץ את עבדיו אל המזווה, / ויביא מלוא תרמיל מן הבושם הנאוה, / ראשי שומים נאים ומובחרים, / וישפכום כרי אחד לפני המלך והשרים. / והמסובים ממששים את השום ומשתאים, / וקוראים: "פלאי-פלאים פלאי-פלאים! / ראו שוקו, ראו בטנו, ראו זקנו ושפמו! / ברוך שככה לו בעולמו!"

מתוך: אלוף בצלות ואלוף שום/ח"נ ביאליק

השום ידוע ומוכר לכל אחת/ד מכן/ם, ודאי. בסל השבוע הוספנו שום ירוק, שהוא פחות מוכר וידוע. השום הירוק הוא ירק בעל עונה אביבית קצרה. בעוד כחודש, או אולי פחות, השום יהיה סיבי ויבש מידי וכדאי יהיה להשאיר אותו לגדול עוד ולייבש אותו לשום היבש והמוכר. לשום הירוק יש טעם עדין יותר וכדאי לנסות אותו גם טרי בסלט או טרי עם פסטה, למשל. אוכלים את בצל השום (החלק הלבן) ואת הגבעול והעלים הירוקים, כולל החלק הסגלגל בתחתית.

בארץ גדלים 25 מיני שום בר, חלקם נפוצים בכל הארץ ורובם גדלים באזורים מצומצמים. השום, הבצל והכרישה הם בני אותו סוג – Allium. השום הוא Allium Sativum, שפירושו שום הגינה (מה שמצביע עליו כצמח תרבות) וכך גם שמו הבוטאני בעברית. הבצל הוא Allium Cepa, שפירושו שום נבוב. ככל הנראה, השום הגיע למטבח הים תיכוני מאזור מרכז אסיה. במצרים העתיקה יש עדויות לשימוש בשום כבר לפני 5,000 שנה. בני ישראל, כאשר יצאו ממצרים, הצטערו על השום שנותר מאחור: "זכרנו את הדגה אשר נאכל במצרים חינם את הקישואים ואת האבטיחים ואת החציר ואת הבצלים ואת השומים" (במדבר י"א, ה').

השום ידוע בסגולות רפואיות ובסגולות הרחקת א/נשים שאינם אוהבים ריח של שום. לכל הדברים האלו אחראית תרכובת אורגנית בשם אליצין. האליצין פועל כנוגד חמצון יעיל ביותר ומכאן גם חלק גדול מחשיבותו הרפואית. התברר שלא האליצין עצמו הוא נוגד החימצון, אלא חומצה סולפנית שהיא תוצר פירוק שלו המגיבה עם הרדיקלים החופשיים העלולים להוות סכנה לתאי הגוף. אליצין איננו קיים בשום לפני כתישתו. רק לאחר כתישה או אכילה מתקיימת ריאקציה כימית שבסופה נוצר האליצין. התאים השלמים של השום מכילים נגזרת חסרת ריח של חומצת אמינו המכילה גופרית, הידועה בשם .alliin כאשר התאים מרוסקים, alliin בא במגע עם האנזים alliinase , הנמצא בתאים שכנים, והוא הופך לאליצין. לאליצין יש השפעה אנטיבקטריאלית והוא מומלץ גם היום כתרופה ביתית כנגד דלקת גרון. דוד מירלמן ומאיר וילצ'ק ממכון ויצמן גילו כי האליצין מנטרל שני אנזימים, החיוניים לתהליכי חיים של חיידקים, פטריות ונגיפים, כולל אלו הגורמים למחלות בגוף האדם, ונטרולם יכול למנוע או לעכב התפתחות של מחלות, דלקות וזיהומים. הגילויים האלה עשויים להביא לשימוש באליצין כתרופה נגד חיידקים שהתפתחה בהם עמידות לסוגי אנטיביוטיקה שונים.

חז"ל מנו את סגולות השום:" השום משביע ומצהיל פנים ומרבה הזרע והורג כינה שבבני מיעיים" (מסכת בבא קמא פ"ב א'). הרמב"ם ממליץ על השום כמשפר התיאבון, כח הראיה, מרבה שתן, ומפחית צמא, ומסייע לצלילות הקול.

וכמובן, שום מצוין נגד עין הרע!

טפו, טפו, טפו

אני חייבת לסיים את הדברים על השום בשתי אימרות, שהמציא קרוב משפחה, שהביטוי "חובב שום" קטן עליו:

"רק בשום יש מספיק שום"

"אל תסמוך על אדם שאינו מדיף ריח של שום"

 

בירה מקומית

מרטין שאמי ממושב חוסן (ליד מעלות) מכין בירה בבית. השבוע צירפנו לסל בקבוק בירה לטעימה. לחיים!

 

אל תשכחו לשתף אותנו בחוויות מהירקות והפירות שבסל, בקשיים ובמתכונים

 

עוד מקומיים

o        אקולנוע  - סרט אחרון לשנה זו בסדרת אקולנוע: תוצרת דטרויט. סרט על גינות קהילתיות שאימהות צעירות עובדות בהן באזורי מצוקה בדטרויט. יום שני, 11.04, 17:00 סדנת בישול עם עשבי בר בהדרכת כמלה מדיר אל אסד 19:00 הקרנת הסרט.

o       הקמפוס הירוק בתל חי  מזמין לסדרת ימי עיון וחוויה בנושאי סביבה. השבוע ייפתח ביום ג' 5.4.11. כל המידע באתר המכללה: http://website.telhai.ac.il/?cmd=academicconf.1088 (אפשר להכנס לאתר המכללה ולחפש תחת כנסים אקדמיים).

 

מה בסל השבוע?

קולרבי

כרוב סגול

פול

שומר

חסה

כוסברה

ברוקולי

אבוקדו

בננות

תפוזים

בירה שאמי

טעימות של גבינות מחוות חלב עם הרוח


בסל הגדול יש גם:

גזר

תרד

סלרי שורש

 

מקום לטיפ

  שום ירוק נשמר במקרר עד 5 ימים. מחוץ למקרר הוא ממהר להתייבש.

  כדי להפיג ריח של שום אפשר לאכול פטרוזיליה. הרבה פטרוזיליה...


שימו לב:

– ירקות שלא יודעים מה לעשות איתם – חפשו מתכונים באתר תחת הקישור "מתכונים מקומיים" ובעלונים הקודמים

 


 

מתכונים

מרק שום ירוק    

חומרים:

4 ראשים (כולל גבעולים)

4 כוסות ציר ירקות

שמן זית

פטרוזיליה/כוסברה

מעט חומץ (אפשרות)

מלח

פלפל שחור

ההכנה:

-         לקצוץ את השום ולטגן במעט שמן

-         להוסיף ציר ירקות ולבשל כעשרים דקות

-         לכבות את האש ולהוסיף מלח, פלפל שחור וחומץ למי שאוהב

-         להוסיף פטרוזיליה או כוסברה קצוצה ממש לפני שאוכלים לצלחת

 

סלט כוסברה ושום

חומרים:

 צרור כוסברה

1-2 שומים ירוקים

שמן זית

 לימון

מלח

ההכנה:

-         לחתוך את הכוסברה והשום קטן-קטן

-         לערבב עם שמן זית, לימון ומלח

 

 

חסה מוחמצת: מוקדש לכל מי שלא מצליח לאכול הרבה חסה טריה

חומרים:

ראש חסה

חומץ

מים

שום

מלח     

ההכנה:

-         לחתוך את החסה לרצועות דקות

-         להכניס לצנצנת

-         להוסיף מים וחומץ (כמויות שוות)

-         להוסיף שום, כפית מלח

-         להכין בערב ולאכול בבוקר (או להיפך)

 

תודה לסבתא שלי שלימדה אותי להכין ולאהוב חמוצים בכלל וחסה מוחמצת בפרטתהנו,

ליאת


Comments